افسونگرِامواج

افسونگرِامواج

رو به زوال...

فیلمی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است با موضوع«عادت ماهانه»؛ جمعی مردانه دور هم نشسته اند و آقای دکتری آن وسط صحبت می کند. در طرف مخالف دوربین حضور زنان مشهود است. این فضا را در نظر گرفتید؟

خب؛ صحبت آقای دکتر منعطف است بر اینکه  دوران پریود وضع زنان حساس است ؛ آنها نجس هستند و بیمار. وقتی قرار است به خانه‌ی  عمه‌‌مان برویم باید زنگ بزیم و بپرسیم وضعیت مساعد است؟ و اگر او گفت بله راهی شویم. چرا؟ چون اگر عادت ماهانه باشد و برای ما غذا بپزد بیماری وارد غذایش می شود.

دکتر در جای دیگر تاکید دارد که این حرف‌ها خرافات نیست: اگر زنی در این دوران وارد جالیز شود ودست به خیار بزند تمام آن جالیز تلخ می‌شود؛ چرا؟ چون زن  در دوران عادت ماهانه «بیمار» است.

برایم مهم نبود که این آقای دکتر ؛ آقای دکتر است یا نه؟ و اینکه  با این سخنان و با آن حجمم مرد قرار است ایده ی تحقیر زن در ذهن کدامشان بیشتر پررنگ شود وقتی زل زده بودم به زنانی که نشسته بودند و خیلی با جدیت به این توهین‌ها نگاه می کردند و سکوت پیشه  کرده بودند.

هیچ زنی نسبت به اینکه نجس خوانده می شود ایده ای نداشت. هیچ زنی توی گوش دکتر نمی خواباند و به او نمی‌گفت بیمار.حتی هیچکس جلسه را ترک نمی‌کرد.

شما اگر در ‌آن جلسه بودید چه می‌‌کردید؟

ما زن‌ها در چند جلسه از این دست سکوت کرده‌ایم؟


+کپی شده از وب(کلیک)

 • Pary darya

نظرات (۲۱)

دکتر ؟ یعنی پزشک ؟؟ نجس است ؟؟ ... مطمئنی دکتر بوده :)))
شک دارم(-:
این چرندیات چیه این گفته!
چی بگم والا 
خیلی شیک و مجلسی پا میشدم و چند تا حرف آب دار که حقیته و واقعیته و این مرد به اصطلاح دکتر اینقدی شعور نداشته که بفهمه رو بهش میگفتم و مسلما روشن کردن این بیشعوری که داره براش بهتر از یه چک خوابوندن زیر گوشش میبود.
این آقایی که اسمش محموده با یه اسم محمود دیگه که رییس جمهور بوده نسبتی نداره؟
خفیف...؟؟؟
((-:هووم، باید پرسید ازش
هه!
 • آقای سر به هوا ...
 • یکی از بهترین راه ها برای سوار شدن روی کسی نگه داشتنش توی جهل هست .
  شما این جمله رو به جامعه تعمیم بده همه چیز توجیح میشه :)
  ((-:اره واقعا
 • فرید صیدانلو
 • آلما توکل :)))))))
  زن تو همون دوران قاعدگی اجازه داره 7 آیه از قران رو بخونه میتونه به بچش شیر بده و تلخ و نجس نمیشه میتونه به زندگیش برسه با وجود درد جسمی و روحی ک در بدنش میپیچه.

  درد زایمان اولین رتبه.ی درد تو دنیاست.حیف اون زنی ک این درد رو تحمل کرد تا این نجس بدنیا بیاد:|||||||||
  ((-:قسمت اخر کامنتت
  نه من قصدم قضاوت کردن نبود، فقط میگم خود زن باید حق خودش رو بگیره همین :)
  در حال حاصر هم یک قاصی زن هست که حکم آخر رو میده_ تو حیطه خانواده_ و خب قاصی های زن دیگه ای هم هستن ولی حکم آخر رو نمیدن
  در رابطه به جوابت به "اسمم محموده" باید بگم که توی ایران هم زن قاضی وجود داره
  قاضی ای که میتونه حتی حکم آخر رو بده
  قاضی وجود داره ولی فکر نکنم بتونه حکم اخرو بده تا اونجایی من اطلاع دارم فقط، یه نفرقبلا بوده
  پری جان اروم باش و به این فکر کن با چنین حرف هایی ارزش یک زن زیر سوال نمیره. همون طور که با یک قطره خون دریا کثیف نمیشه!
  خیلی از اینا تقصیر مادرای این نسل هست
  وقتی مادرا به پسرشون هیچ کار خونه ای نمیدن و میگن این کارا مال دختراست
  وقتی بهشون اجازه میدن با خواهرشون هر جوری حرف بزنن
  وقتی یه زن اجازه میده شوهرش جلو بچه هاش باهاش بد حرف بزنه
  وقتی پدر یه خونواده کار خونه نمیکنه چون میگه من مرد هستم و این کارا زنونه‌ست
  وقتی ...
  وقتی اون آقا پسر این چیزا رو ببینه بزرگ که میشه به خودش اجازه میده این حرفا رو بزنه و زنش رو کوچیک کنه و خودش رو بزرگ
  اما وقتی مادر من یا هر مادری به همون اندازه که به من که دخترم کار تو خونه میده به برادرم هم بده ... وقتی به برادرم هم بگه ظرف بشوره و اون بگه این کار دختراست و مادرم برگرده بهش بگه کی گفته شما مردا نباید کار خونه انجام بدین
  وقتی پدر من بره تو آشپزخونه و همراه مادرم آشپزی بکنه، وقتی ظرف بشوره و کار خونه بکنه
  وقتی مادر من ارزش من دختر رو جلوی برادرم ببره بالا و بهش یاد بده ما ها چه قدر ارزش داریم و حقوقمون چیه
  برادرم میفهمه که من و همه‌ی دخترا چه ارزشی داریم و حق و حقوقمون چیه
  میفهمه که پس فردا که زن گرفت نباید مثه اکثر مردا پاشو بندازه رو پاش و دستور بده بلکه از پدرش یاد گرفته که باید به زنش کمک کنه
  یاد گرفته که چه قدر باید زنش رو بزرگ بدونه
  واقعا هم ریشه این مشکلات اول از خانواده و تربیتِ
  بیانسه سال پیش تو یکی از آهنگ های آلبوم جدیدش وسط آهنگ شروع میکنه به حرف زدن و از این میناله که چرا از بدو تولد به دخترها این باور رو میقبولونین که جنس دومه و برای رضایت مرد باید زندگی کنه، این نشون میده تو مدرن ترین کشورهاهم هنوز مشکل فرهنگی هست تو این زمینه، ولی با این حال اونجا مرد و زن نزدیکترن به برابری.
  اگه حرفم باعث رنجیدن کسی شد عذرمیخوام، اما حقیقت رو از دید خودم گفتم :) اون هم بخاطر عصبانیتیه که تو این موضوع دارم، تعداد زنهای توی زندگی من هم که دارن سختی میکشن ولی نمیدونن میتونن تغییر بدن اوضاع رو کم نیست :)
  ((-: 
  من حرفتون رو قبول ندارم اصلا .
  این افکار و فرهنگ مرد برتر بینی همین الانش تو تمام دنیا هست، مرد همین مرده همه جا، زنها فرق میکنند .
  خود شما باور دارید "نمیتونید" تغییری حاصل کنید، شما با باقی زنهایی که هنوز فکرشون ظرفیت پذیرش حقشون رو ندارند (از نظر من) هیچ فرقی ندارید و این حرف توهین نیست، اشتباهیه که باید اصلاح بشه.
  وقتی یه چیزی خرابه باید بگی خرابه، نباید بگی شاید به صاحبش بربخوره، یجوری حرف بزنم که ناراحت نشه ! اصلا هم مهم نیست افکار من نسبت به حقوق زن درسته یا نادرست و گندیده به قول شما، چون بحث، بحث تغییر من نیست، زن که تغییر کنه مرد خودش رو انطباق میده، 200 سال پیش غرب از الان ما بدتر بود، فکر میکنین مردهاشون به این تفکر رسیدن که برابر هستن با زنها؟ نه.
  ((-: توتمام دنیا این فرهنگ هست؟مثل کشور ماهست؟اینکه یه زن حتی نتونه قاضی بشه؟تموم دنیا این هست؟
  فکر ما ظرفیت شو داره من حس میکنم شما دارید شعار میدید اگه یکم بخوایم واقع گرا باشیم واقعا عوض کردن افکار به این راحتی نیست، اینکه شما محکوم میکنید زنهارو ، باید بقیه شرایطم ببینید؟
  شما میتونین حرفتون رو بهترهم بزنین از واژه های درستی استفاده نکرده بودید، 
  مم بازم میگم که چیزی که باید عوض شه افکار کل جامعس و این کار اسونی نیست
 • یا فاطمة الزهراء
 • عجب
  این معلومه تا حالا تو دهنی نخورده
  احتمالا
  خیلی جالبه که همون اول یه حسی به من میگفت این نوع نوشتن مال خرمالوس
  بهر حال ..
  مطمنن من اونحا بودم جنگ و خون و خونریزی راه میفتاد:دی
  ((-:
  اوه
  وقتی یکی از نمایندگان سابق مجلس که خودش هم زن بود یه جایی گفت وظیفه زن تولید مثله (یا یه همچین چیزی) و نه تماشای فوتبال و والیبال، دیگه چه توقعی از دکترنماهای مثلاً مرد، داری؟
  !!عجب!
  هعییییییییییییییییییییی...
  خفیف که خب مشخصه، نخواستم از لفظ دیگه ای استفاده کنم .
  نه تمام زنهای ایرانی اینطور هستند، شما اگر خودتون رو زنی میدونید که حقوقش رو میدونه و درجهت رسیدن به حقوقش عمل میکنه بگید "برای خودتون" چیکار کردید؟
  فعالیتهای حقوق زن تو ایران جلوشون گرفته میشه، تو کدومش فعالیت داشتین؟
  فعالهای حقوق زن تو زندان تشریف دارن، براشون چه قدمی برداشتید؟ حتی میشناسیدشون؟
  قصد من اینجا این نیست که بگم تقصیر شماست، میخوام بگم فقط خود زن میتونه حق خودش رو بگیره، و اینجا زنها نمیدونن حتی حق هم دارن !
  اگر نگاه کنید تو تاریخ 30-40 سال اخیر ایران هیچ الگوی زنی نداشتیم، هیچ، یعنی 30-40 ساله زن ایرانی هیچ کاری نکرده :)
  کلمه جالبی نبود، 
  اینکه شما میگین تموم زن های ایرانی مغز داغونی دارن، اینا اصلا واژه های درستی نیستن ، اره شاید زنها از حق خودشون دفاع نکرده باشن شاید حق و حقوق خودشون رو نشناسن و براش اقدامی نکنن میدونین چرا اینطوری شدن؟چون با این همه افکار مریض نمیدونن چیکار کنن اره قبول دارم "برخی"از زنهای ایرانی مثل همین هایی که داخل پست بهشون اشاره شد خیلی بی درک شعور باشن و یک زن برای اثبات حق خودش اول باید با بعضی از هم جنس های خودش بجنگه و این عمق فاجعس!!که حتی بعضی از زنها حق خودشونو قبول ندارن ولی نیمی ازینا مقصر زنهاست اکثرش تقصیر افکار جامعه هس وقتی که اقای دکتر مثلا ما میاد اینطوری و اینقد،کورکورانه و احمقانه حرف میزنه واقعا واقعا ماباید چیکارکنیم با چند نفربجنگیم؟به چند نفر ثابت کنیم؟چقد حق هامونو داد بزنیم!!داخل این چند سال هم تلاش های زیادی شده ، شیرین عبادی،نرگس محمدی،و...ولی وقتی  دخترا و زنهای ما حتی حق کوچیکترین تصمیمی تا یه سنی واسه خودشون ندارن به نظر شما کاری برمیاد از دستشون؟ ریشه همه مشکلات فرهنگه بدجامعه ماست که با داد چند نفر اینا درست نمیشه و چیزی که انگار هیچوقت داخل جامعه ما درست نمیشه افکار احمقانه بعضی از مردم چه زن و چه مردهست!و من اینو قبول ندارم که این افکاروتعمیم بدید به همه زن ها!
  و خوده شماهم حتی واسه حرف زدن در مورد زنها اینطوری حرف میزنین در موردشون خفیف، مغز داغون، پس شماهم احتمالا جزو همون دسته افردادید که افکارش گندیده.
  چقدر احمقانه...چقدر...
  چطوری میتونن این حجم از بیشعوری رو تو مغز پوسیدشون حمل کنن؟
  ما چطور با این ادمای بیشعور زندگی میکنیم؟حرفاش لعنتی!!!!!!!!!!!!!!!!!
  زن همینه، همیشه خفیف . زنهای ایران که از عموم هم بدترن و مغز شدیدا داغونی دارن، عبارت "حق من" برای زن ایرانی نامفهومه :)
  خفیف منظورتون چیه؟
  زنهای ایرانی لفظ درستی نیست بهتره بگین تعدادی از زن های ایرانی،
  چون از بچگی این حقو بهشون یاد ندادن مشکل اصلی فرهنگ ماست!

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">